Gdzie mieszkał Antek Kochanek?

„Świadectwa wzlotu, upadku, wzlotu, wzlotu, wzlotu, upadku i tak dalej Antka Kochanka” ? sztuka napisana w roku 2008 przez Andreasa Pilgrima i Sebastiana Majewskiego ? jest tekstem inspirowanym konkretnym miejscem ? ulicą, umiejscowiona w określonym, nazwanym mieście. A ja widowisko wyreżyserowane na jej podstawie miałam przyjemność oglądać po drugiej stronie Polski. Na dodatek w osobliwym czasie, tuż przed drugą turą wyborów na burmistrza miasta. Te okoliczności udowodniły w sposób niekwestionowany, że sztuka  ma moc silnego oddziaływania, mimo oddalenia od miejsca, do którego tak bezpośrednio się odnosi.

Przedstawienie było cudownie zabawne, również dzięki muzycznym dodatkom w genialnie amatorskich wykonaniach. Z kolei fabuła pozwalała ślizgać się pomiędzy rzeczywistością skonkretyzowaną a metaforą. Co niektóre nazwy były mi zupełnie obce, ale wzmacniały przekonanie, że wydarzenia takie mogły wydarzyć się naprawdę.

Kontekst był więc nie do końca bliski. Lecz właśnie chodziło o to by móc zrozumieć ponadgeograficzność tej opowieści. W całym kraju Antek Kochanek w roli patrona ulicy byłby postacią kontrowersyjną. Wszędzie ludzie mogliby o nim wiedzieć tak wiele i niewiele zarazem jak poszczególni bohaterowie sztuki. I wszędzie rozwiązania mogłyby być właśnie takie. I emocje również występowałyby takie wszędzie.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.